Wiadomości katechetyczne
KURS JĘZYKA ANGIELSKIEGO
Od lat przy klasztorze w Ustroniu – Hermanicach dominikanie propagują naukę języka angielskiego. Proponowane przez nich zajęcia cieszyły się dużym zainteresowaniem. Jedną z podjętych inicjatyw były zajęcia z języka angielskiego dla osób duchownych. Z racji epidemii nie można prowadzić tych zajęć indywidualnie. Dlatego proponujemy zajęcia online – „Angielski online dla osób duchownych”. Pod podanym poniżej linkiem można znaleźć informacje, przydatne dla osób duchownych, które chciałyby skorzystać z tej inicjatywy.
Kursy online dla księży i sióstr zakonnych >szczegóły
Na lekcje angielskiego zapraszamy również osoby świeckie >szczegóły
Cezary Jenta OP
ul Dominikańska 14
43-450 Ustroń
www.facebook.com/dominikanie.hermanice/
Ogólnopolski I Konkurs Artystyczny „Ślady nadziei”
Laboratorium św. Jana Pawła II działające przy Wydziale Teologicznym UMK w Toruniu, Wydział Teologiczny UMK oraz Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego zapraszają do udziału w ogólnopolskim I Konkursie Artystycznym „Ślady nadziei”. Konkurs przeznaczony jest dla pięciu kategorii wiekowych:
I – przedszkola i klasy 0-3
II – klasy 4-6
III – klasy 7-8
IV – klasy szkoły ponadpodstawowej
V – rodziny
Najmłodsi mają wykonać pracę plastyczną, starsi przedstawić wybrany utwór Karola Wojtyły w dowolnej formie teatralnej, a rodziny wykonać piosenkę „Nie zastąpi Ciebie nikt”. Szczegóły konkursu dostępne są w regulaminie dostępnym w Wydziale Katechetycznym.
IDĄ ŚWIĘTA, NIE O SMS-IE, LECZ O KARTCE PAMIĘTAJ
Fundacja Dbam o Mój Z@sięg serdecznie zaprasza do wspólnej realizacji kampanii społecznej pt. IDĄ ŚWIĘTA, NIE O SMS-IE, LECZ O KARTCE PAMIĘTAJ. Wspólnie wypisujmy kartki bożonarodzeniowe dbając tym samym o relacje z osobami najbliższymi. Do projektu zapraszamy wszelkie instytucje w tym szkoły i parafie.
Projekt, który rozpoczynamy dotyczy tworzenia i pisania kartek świątecznych, przez co chcemy zwrócić uwagę wszystkich polskich rodzin, jak ważne są bezpośrednie relacje osobiste, szczególna pamięć o członkach swojej rodziny, wspólne spędzanie czasu wolnego, jak również – a może nawet przede wszystkim – kultywowanie tradycji pisania kartek świątecznych do najbliższych w świecie zdominowanym przez nowe technologie. Nasza kampania trwająca do końca 2020 roku wpisuje się w podstawowe kierunki realizacji polityki oświatowej państwa w roku 2020/2021, tj. punkt 4 (Wykorzystanie w procesach edukacyjnych narzędzi i zasobów cyfrowych oraz metod kształcenia na odległość. Bezpieczne i efektywne korzystanie z technologii cyfrowych.) oraz punkt 5 (Działania wychowawcze szkoły. Wychowanie do wartości, kształtowanie postaw i respektowanie norm społecznych).
Szczegóły na stronie projektu, na której należy dokonać formalnej rejestracji >tutaj
„Czas to miłość – polscy artyści dla Prymasa Wyszyńskiego”
To nowatorski projekt muzyczny, któremu przyświeca idea przybliżenia młodzieży postaci Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Inicjatywę dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach Programu Kultura w sieci.
Na potrzeby projektu została uruchomiona strona internetowa https://czastomilosc.stacja7.
Celem projektu jest uświadomienie – zwłaszcza ludziom młodym – jaką wartością jest chrześcijańska tożsamość Polaków i przekazanie siły ducha Prymasa Tysiąclecia, która może być inspiracją w pokonywaniu przeciwności. Organizatorzy liczą, że inicjatywa przyczyni się do propagowania ponadczasowej nauki Prymasa i zapoczątkuje stworzenie społeczności ludzi młodych, świadomych wartości spuścizny po Prymasie.
– Licznie powstające publikacje wydawnicze poświęcone kardynałowi Wyszyńskiemu nie zawsze mają możliwość przekonać młodych ludzi do zainteresowania się postacią Prymasa. Często barierą jest ich forma, nieprzystosowana do potrzeb i gustów młodego odbiorcy lub postrzegana przez młodzież jako mało atrakcyjna. Uważamy, że formuła projektu muzycznego korzystnie wyróżnia się na tym tle, dając szansę na skuteczne dotarcie do szerokiego grona odbiorców, a tym samym na wskazanie młodym ludziom autorytetu, którego przecież tak bardzo wciąż dziś poszukują – wyjaśnia Aneta Liberacka, redaktor naczelna portalu Stacja7, będącego organizatorem i pomysłodawcą projektu.
Do udziału zaproszono znanych, cenionych i tworzących rozmaite rodzaje muzyki polskich artystów pod kierownictwem cieszącego się autorytetem w branży muzycznej kompozytora Dariusza Malejonka, wielokrotnie nagradzanego za promocję kultury.
STRONA PROJEKTU – baza materiałów do pobrania
Pełni ona funkcję bazy z bezpłatnymi pomocami dydaktycznymi, mogącymi posłużyć nauczycielom katechetom do urozmaicenia lekcji z jednoczesnym pogłębieniem nauki oraz życiorysu Prymasa Tysiąclecia. Wśród plików są też materiały do wykorzystania w czasie różnych wydarzeń parafialnych. Ze strony projektu można pobrać m.in.:
- utwory (w formacie mp3), które powstały w ramach projektu
- konspekt i prezentację do katechezy/ spotkania formacyjnego, inspirowanego nauką Prymasa
- karty do gry, stworzonej na wzór popularnej rozgrywki Taboo. Hasła w tej grze odnoszą się do ABC Społecznej Krucjaty Miłości
- rachunek sumienia – do wzbogacenia modlitwy indywidualnej i wspólnotowej
- scenariusz adoracji, który z powodzeniem sprawdzi się na wspólnej modlitwie grup młodzieżowych, zwłaszcza w grupie osób przygotowujących się do bierzmowania
- rozważania różańcowe do tajemnic radosnych, nawiązujące do wątków z nauczania kard. Wyszyńskiego, którego elementy odnajdziemy w utworach, powstałych w ramach projektu “Czas to miłość”
- designerskie plakaty – do użycia na stronach internetowych i w mediach społecznościowych oraz do wydrukowania i wyeksponowania w różnych przestrzeniach
- obszerny plik PDF z cytatami kard. Wyszyńskiego do zabrania do domu
https://wetransfer.com/