Warszawa: I Kongres Młodzieży Polonijnej przed ŚDM
– Kościół w Polsce pragnie utrzymywać bliskie relacje z młodzieżą polską na całym świecie – powiedział ks. Tomasz Zaperty, koordynator ŚDM w archidiecezji warszawskiej.
Do uczestnictwa w wydarzeniu zaproszeni są przede wszystkim liderzy duszpasterstw młodzieżowych z całego świata – podkreślił bp Wiesław Lechowicz, przewodniczący Komisji Episkopatu ds. Polonii i Polaków za granicą. – Chciałbym, aby młodzież aktywnie włączała się w prace duszpasterstwa w środowiskach polonijnych. Jeśli ta młodzież wyjedzie z pragnieniem, aby ewangelizować w swoich środowiskach, a przy okazji spotykać się ze sobą, podtrzymywać nawiązane w czasie tego kongresu kontakty, to będę bardzo zadowolony – powiedział bp Lechowicz.
Celem spotkania jest m.in. zaangażowanie młodzieży w środowiska polonijne i lokalne, wzajemne poznanie się i nawiązanie współpracy, a także podzielenie się swoim doświadczeniem zaangażowania w duszpasterstwo.
– Młodzież nie angażuje się zanadto w duszpasterstwo polonijne, a ci, którzy są, stanowią raczej elitę. Światowe Dni Młodzieży i kongres, który jest ich częścią, mają pomóc w integracji tej młodzieży – powiedział bp Lechowicz.
Pomysł, by zorganizować Kongres, narodził się w środowisku Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży. – Pan Bóg powołuje do apostolstwa w Kościele nie tylko dorosłych, ale także młodych. Chcemy, by podczas Kongresu młodzież polonijna zobaczyła, że ich także Pan Bóg zaprasza do uczestnictwa w tym dziele – powiedział ks. Zbigniew Kucharski, asystent generalny KSM.
W kongresie weźmie również udział ok. 100 osobowa grupa młodzieży polskiej z Europy Wschodniej. Ks. Leszek Kryża, dyrektor Biura Zespołu Pomocy Kościołowi na Wschodzie ma nadzieję na współpracę młodych z różnych części starego kontynentu. – Jeśli dzięki kongresowi rozpocznie się wspólna praca wspólnot z Zachodu i Wschodu, to już będzie dobry początek. Kongres między innymi temu będzie służył. Jestem pewien, że ci młodzi ludzie nawiążą ze sobą kontakty, i być może będą chcieli się potem odwiedzać w swoich krajach – powiedział ks. Kryża.
Zespół Pomocy Kościołowi na Wschodzie pokryje koszty dojazdu i uczestnictwa w kongresie młodych ze Wschodu, do 90 proc. Do Warszawy przyjedzie młodzież m.in. z Ukrainy, Białorusi, Kazachstanu, Rosji, Azji Środkowej.
Organizatorzy spodziewają się także przyjazdu większych grup z Wielkiej Brytanii (ok. 50 osób), Niemiec (ok. 50 osób), Francji (ok. 50 osób). Zgłoszenia napływają także z innych krajów Europy i świata.
– Nie można wykluczyć, że ten pierwszy kongres nie będzie ostatnim – powiedział bp Wiesław Lechowicz.
W ramach kongresowego programu zaplanowano m.in. czas na świadectwa młodzieży zaangażowanej w duszpasterstwo w Polsce i za granicami kraju, Msze św., którym będą przewodniczyć biskupi: kard. Kazimierz Nycz, Prymas Polski abp Wojciech Polak, przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki i bp Wiesław Lechowicz, a także czas na dyskusje.
Kongres odbędzie się na Uniwersytecie Kardynała Wyszyńskiego. Jak poinformował ks. Tomasz Zaperty, diecezjalny koordynator ŚDM w archidiecezji warszawskiej, uczestnicy spotkania zamieszkają u rodzin z dwóch warszawskich parafii, znajdujących się w dzielnicy Bielany – w parafii Niepokalanego Poczęcia NMP na Wrzecionie i w parafii św. Marii Magdaleny na Wrzecionie. – Chcielibyśmy, aby młodzież nieco dłużej doświadczyła klimatu polskiej rodziny, aby doświadczyli życia wspólnot parafialnych. Chcielibyśmy również, aby w ten sposób ci młodzi mogli też przygotować się do Dni w Diecezjach – powiedział ks. Zaperty. Jak dodał, „Kościół w Polsce pragnie utrzymywać bliskie relacje z młodzieżą polską na całym świecie”.
Młodzież uczestnicząca w spotkaniu będzie zarejestrowana jako grupa biorąca udział w Dniach w Diecezjach, w ramach archidiecezji warszawskiej. Po zakończeniu spotkania wezmą udział najpierw w dniach w diecezjach a potem w wydarzeniach centralnych Światowych Dni Młodzieży w Krakowie.
KAI