„Prymas maryjny”. W archikatedrze i online modlono się o beatyfikację kard. Wyszyńskiego
Kaznodzieja przywołał m.in. słowa przygotowującego się na Jasnej Górze do święceń biskupich ks. Stefana Wyszyńskiego, któremu paulini, na czas rekolekcji przydzielili pokój z widokiem na XIV stację drogi krzyżowej. „Wpatrując się w kamienną figurę Matki Bożej rekolektant przyjął ten znak, że na biskupiej drodze będzie mu towarzyszyła Matka spod krzyża dana ku pomocy” – zapisano w jasnogórskiej księdze gości pod datą 5 maja 1946 r. – przypomniał o. Zbudniewek.
Paulin wspomniał też epizod z 8 września, z uroczystości poświęcenia narodu Niepokalanemu Sercu Maryi przez Prymasa Augusta Hlonda. Ówczesny biskup lubelski Stefan Wyszyński napisał przed tym wydarzeniem w specjalnym liście do diecezjan: „Na Jasną Górę kto, żyw, bo ona jest sercem serc”, podkreślając znaczenie jasnogórskiego sanktuarium.
Dwa lata później bp Wyszyński rozpoczął swoją posługę jako Prymas Polski. „Gdy musiałem opuścić Lublin, pójść do Gniezna i Warszawy, już wtedy wiedziałem, że muszę iść z Maryją. Jeżeli mam wszystkiemu podołać muszę związać się z nią, jeszcze bardziej i bliżej” – napisał. Swoją misję rozpoczął od nawiedzenia kaplicy Matki Bożej na Jasnej Górze.
O. Zbudniewek przypomniał także w kazaniu, że kard. Stefana Wyszyńskiego nazywano prymasem maryjnym, a on sam mówił, iż musi swoim życiem uzasadnić tę nazwę. „Pragnę, by jej oblicze widniejące na tarczy mego prymasowskiego herbu odbierało cześć należną przez moje czyny, cierpienia i przez modlitwy” – zanotował przed laty Prymas Tysiąclecia.
Po Mszy świętej uczestnicy przeszli do kaplicy, by modlić się przy sarkofagu Prymasa Wyszyńskiego za wstawiennictwem Matki Bożej. Na zakończenie modlitwy odśpiewano Apel Jasnogórski.
Paulin, o. prof. Janusz Zbudniewek, gość listopadowego spotkania w archikatedrze warszawskiej – do września 2012 r wykładał historię Kościoła w średniowieczu na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, gdzie pełnił funkcję kierownika Katedry Historii Kościoła Średniowiecznego. W roku 1981 założył Studia Claromontana, rocznik poświęcony dziejom zakonu paulinów w Polsce i na świecie. Od samego początku tego rocznika aż do chwili obecnej jest jego redaktorem naczelnym. W latach 1964–1968 i 1973–1975 pracował jako duszpasterz i prefekt gości na Jasnej Górze w Częstochowie.
Za miesiąc, 28 grudnia o godz. 19.00 Mszy św. w ramach duchowego przygotowania do beatyfikacji Prymasa Wyszyńskiego będzie przewodniczył ks. dr Mirosław Nowak, dyrektor Muzeum Archidiecezji Warszawskiej, który przybliży związki Prymasa Wyszyńskiego z kulturą.
awo/archwwa.pl