II Niedziela Słowa Bożego. „Słuchane i celebrowane umacnia chrześcijan”
Papież Franciszek pragnął, aby ten dzień był poświęcony celebracji, refleksji oraz głoszeniu Słowa Bożego. W specjalnej nocie wydanej pod koniec 2020 r. przez Kongregację ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów czytamy, że „poprzez teksty biblijne odczytywane podczas liturgii, to sam Bóg mówi do swojego ludu i sam Chrystus głosi swoją Ewangelię”.
„Słowo Boże, słuchane i celebrowane, zwłaszcza w Eucharystii, karmi i umacnia wewnętrznie chrześcijan oraz czyni ich zdolnymi do prawdziwego świadectwa ewangelicznego w życiu codziennym”
Co roku, w III niedzielę zwykłą roku liturgicznego Kościół na całym świecie obchodzi ustanowioną przez papieża Franciszka Niedzielę Słowa Bożego. W niedzielę 24 stycznia 2021 r. – już po raz drugi.
Dzień poświęcony Biblii nie powinien być „raz w roku”, ale w każdym dniu roku, ponieważ musimy pilnie stać się bliscy Pismu Świętemu oraz Zmartwychwstałemu, który nigdy nie przestaje dzielić się Słowem i Chlebem we wspólnocie wierzących. W tym celu musimy wejść w bliską relację z Pismem Świętym, w przeciwnym razie nasze serce pozostanie zimne, a oczy zamknięte, dotknięte niezliczonymi formami ślepoty – pisze papież w Liście Apostolskim motu proprio Aperuit illis .
Franciszek zachęca do dzielenia się Słowem Bożym “z tymi, których spotykamy w naszym życiu” i prosi , by “nigdy nie przyzwyczajać się do Słowa Bożego, ale karmić się nim, by coraz głębiej odkrywać i przeżywać naszą relację z Bogiem i braćmi”.
Życie chwilami, w których wspólnota chrześcijańska koncentruje się na wielkiej wartości Słowa Bożego, stało się już powszechną praktyką stosowaną codziennie. W Kościołach lokalnych istnieje bogactwo inicjatyw, które pozwalają wierzącym na coraz większy dostęp do Pisma Świętego, tak że czują oni wdzięczność za ten wielki dar, są zaangażowani, by żyć nim w codzienności i odpowiedzialni, aby świadczyć o nim harmonijnym oraz spójnym życiem.
awo/archwwa.pl