11 marca rozpoczynamy nowennę do św. Józefa. Patrona Kościoła i rodziny
W archidiecezji warszawskiej są dwie parafie, których patronem jest św. Józef Oblubieniec Najświętszej Maryi Panny, na wolskim Kole i warszawskim Ursusie. Ten Święty jest również ważny dla wielu innych parafii archidiecezji, pomimo że nie jest ich patronem. W szczególny sposób czczony jest w sanktuarium kaliskim, zwanym polskim Nazaretem.
To patron Kościoła powszechnego, licznych zakonów, krajów, m.in. Austrii, Czech, Filipin, Hiszpanii, Kanady, Portugalii, Peru, wielu diecezji i miast oraz patronem małżonków i rodzin chrześcijańskich, ojców, sierot, a także cieśli, drwali, rękodzielników, robotników, rzemieślników, wszystkich pracujących i uciekinierów. Wzywany jest także jako patron dobrej śmierci.
Ojcowie i pisarze Kościoła podkreślają, że do tak bliskiego życia z Jezusem i Maryją Opatrzność wybrała męża o niezwykłej cnocie. Dlatego Kościół słusznie stawia św. Józefa na czele wszystkich świętych i daje mu tak wyróżnione miejsce w hagiografii. Na Wschodzie po raz pierwszy spotykamy się ze wspomnieniem liturgicznym św. Józefa już w IV wieku w klasztorze św. Saby pod Jerozolimą. Na Zachodzie spotykamy się ze świętem znacznie później, bo dopiero w wieku VIII.
Wielką czcią do św. Józefa wyróżniała się św. Teresa z Avila, wielka reformatorka Karmelu (+ 1582). Twierdziła ona wprost, że o cokolwiek prosiła Pana Boga za jego przyczyną, zawsze otrzymała i nie była nigdy zawiedziona. Wszystkie swoje klasztory fundowała pod jego imieniem. Jego też obrała za głównego patrona swoich dzieł.
Tekst do indywidualnego odprawienia nowenny do św. Józefa TUTAJ
Modlitwa do św. Józefa w Liturgii godzin: www.brewiarz.pl